Boyalı Saçlar İçin Bakım Kılavuzu
image

Saçlarımızın yepyeni rengiyle aynaya bakarken hissettiğimiz o duygunun tarifi yok. Bir müddet sonra ışığını yitiren, kuruyan ve kırılan saçların da yine pek yabancısı değiliz… Bu olumsuz döngüyü kırmak ise bizim elimizde. Boyama işlemi sonrası saçlarımızın bakımı aksatmamak, yepyeni bir rutinin takipçisi olmak şart. Birkaç basit ipucuyla, boyalı saçların beslenmesini ve düzenli bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.

1.    Saçınıza özel şampuan ve saç kremi kullanın 

Yeni saçlar için yeni alışkanlıklar edinmek gerek. Bunun ilki, boyalı saçlara özel şampuan ve saç kremi kullanımı… Her zaman olduğu gibi ürünlerin alkol ve sülfat içermediğinden emin olmanız önemli. Donukluk hissi veren boyalı saçlara ihtiyaç duydukları parlaklığı kazandıracak yoğun nemlendirici bir şampuan tercihi saçlarınızı korumaya yardımcı olabilir. İçeriğindeki zengin aktif ve bileşenlerle saçlara ihtiyaç duyduğu desteği fazlasıyla sunan “Concept Beauty Şampuan”, canlı ve parlak saçlar için vazgeçilmeziniz olabilir. Aynı zamanda şampuanınıza eklediğiniz “Concept Beauty Renk Koruyucu Shot”ı ile birlikte saçınıza özel profesyonel bakım ürününüzü kolayca elde edebilirsiniz.
 
Isıl işlemler, şekillendirme ve UV radyasyonu gibi fiziksel etkenler saçı kurutarak yıpratır, dökülmeye sebep olur. Perma, boya, deniz suyu gibi kimyasal etkenler ise saçın oksitlenerek daha gözenekli hale gelmesine, kırılganlaşmasına, karışık ve mat görünmesine yol açabilir. “Concept Beauty Renk Koruyucu Shot”ı etkisi klinik çalışmalarla kanıtlanmış, fiziksel ve kimyasal stres faktörlerine karşı tüm saç tiplerini koruyan patentli ve yenilikçi aktiflerle geliştirildi. 
Pinot Noir üzümünden elde edilen procyanidin ile geliştirilen GSP-T aktifi, tüm bu çevresel stres ve uygulamalardan kaynaklanan hasarlara karşı saçı korur. Boyalı saçın; yıkama, deniz suyu ve UV radyasyonundan dolayı yıpranıp solmasını engeller, renk tutunurluluğunu ve kalıcılığını arttırır. Saç boyası ve perma uygulamasının saç derisinde yol açtığı iritasyonu iyileştirir.
UV radyasyonuna bağlı saç hasarını ise yüzde 41 oranında azaltır.

2.    Saç maskeleri kurtarıcınız olabilir 

Boyalı saçlar için saç maskesi kullanımı kayda değer bir fark yaratabilir. Hasarlı olsun ya da olmasın saç maskelerinin, saç bakım rutinlerine dahil edilmesi sağlıklı ve parlak görünüm için elzem. Bu noktada boyalı saçlar için aloe vera ya da avokado içerikli ev yapımı maskelerden yararlanılabileceği gibi profesyonel ürünlerden de destek alınabilir. “Concept Beauty Protein Kompleks Saç Maskesi” de boya uygulaması gibi kimyasal işlemlerden dolayı yıpranmış ya da ısıl işlem görmüş saçları yenilikçi bir aktif olan ipek proteini ile yepyeni bir görünüme kavuşturabiliyor.

3.    Beslenmenin önemini es geçmeyin 

Bol su ve düzenli beslenmenin cilt ve saç üzerinde gözle görünür bir etki bıraktığı bilinen bir gerçek. Özellikle saç sağlığı söz konusu olduğunda demir ve A vitamini açısından zengin yiyeceklerin tercih edilmesi de canlı ve parlak saçlar için büyük bir artı sağlayabilir. 

4.    Sağlıklı saç bakımı alışkanlıkları geliştirin 

Boyalı saçlarda kuruluk sorunu için en iyi yöntem daha az şampuan kullanmak. Saçları her gün şampuanla yıkamak yerine haftada 2 ila 3 kez yıkamak, saçların yağ dengesinin korunmasını ve beslenmesini sağlayacaktır. Bu aşamada saç renginize uygun kuru şampuanlar en iyi arkadaşınız olabilir. Ek olarak boyalı saçlar için ılık ve soğuk suyla durulamanın saç rengini korumada önemli bir rol oynadığını unutmayın. 

5.    Saçlarınızı çevresel faktörlerden koruyun 

Doğrudan güneş ışığı ve UV ışınları saç için zararlı olduğu kadar boyanın da rengini soldurabiliyor. Bu nedenle güneşli ve rüzgârlı havalarda şapka kullanımı tercih edilebilir. Benzer şekilde boyalı saçların klora maruz kalmaması da oldukça önemli, bu aşamada havuza girerken bone kullanmak saçlarınızın yıpranmasını önleyebilir.