Güneş, saçlarınız için dost mu düşman mı?
image

Yaz, tüm sıcaklığıyla içimizi ısıtıyor ve saçlarınız güneş ışığının parıltısıyla beraber harika görünüyor. Ama dikkat etmediğiniz taktirde bunun bir sonu olduğunu biliyor musunuz? Zira güneş nasıl cildinize zarar verebiliyorsa benzer şekilde saçınızda da çözümü kolay olmayan sorunlar yaratabiliyor. Bu tehlikeyi bertaraf etmenin yolu ise basit ama bir o kadar da etkili ipuçlarından geçiyor.

Güneş, maalesef çoğu zaman saçlarınızın dostu değildir. Bunun temel nedeni güneş ve güneşle ilgili aktivitelerin çok kuru olmasıdır. Bu, saçınızı daha kırılgan ve bölünmüş uçlara eğilimli hale getirir. Saç derinizdeki güneş yanığı kök hasarına, kum, toz ve ter de kepeğe neden olabilir. Aynı zamanda siz açıkhavada güneşin tadını çıkarırken; deniz tuzu, klorlu havuz suyu, nem ve ter de saçların kendi kendine üstesinden gelemeyeceği sorunlar yaratabilir. İşte bu durumda saç bakımınıza biraz daha dikkat etmeniz ve aşağıda paylaşacağımız tavsiyeleri hayata geçirmeniz önem taşır.

Düzenli saç kesimi yapın

Yaz aylarında düzenli saç kesimi yaparak kırık uç riskinin daha az olmasını sağlarsınız. Saçınız özellikle kuruluk belirtileri gösteriyorsa, her 3-4 haftada bir düzenli olarak kestirin böylece kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Şapka kullanın

Saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korumanın en basit ve en etkili yolu dışarda olduğunuz zamanlarda şapka kullanmaktır. Özellikle güneşin en güçlü olduğu zamanlarda dışarıdaysanız, geniş kenarlı bir şapka takmak hem saçınız hem de cildinizi koruyacaktır. 

Saç renginizi koruyun 

Eğer saçlarınız boyalıysa, güneşe karşı ekstra bir özen göstermeniz gerekir. Zira saçınızı renklendirmek için kullanılan kimyasallar, güneş ışınlarıyla birleştiğinde görünüşünüzü oldukça değiştirebilir. Bu durumda saç renginiz değişebilir veya solabilir. Aynı zamanda, renklendirme saçınızı kurutabileceği gibi bu durum, saçınızı güneş hasarına karşı daha da eğilimli hale getirecektir. Tüm bu riskleri ortadan kaldırmanın yolu ise saçınızı etkili bir şekilde nemlendireceğinden emin olduğunuz ve boyalı saçlar için özel olarak tasarlanmış ürünleri kullanmaktır.

Saç kreminizi yanınızdan ayırmayın

Yaz aylarında kuruyan saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırmanın en temel yolu saç kremi kullanmaktır ve bu nedenle saç kreminizi yaz boyunca en iyi arkadaşınız yapabilirsiniz. Söz saç kremlerinden açılmışken şimdi size harika bir ipucu verelim: Suya girmeden önce saçınıza az miktarda hindistancevizi yağı sürerseniz, saçlarınızı güneşten koruyabilirsiniz üstelik en doğal şekilde… 

Şampuan seçimine dikkat!

Yaz aylarında her ne kadar saç kreminizin yoldaşınız olması gerektiğini söylesek de şampuanınız için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Zira uzmanlara göre özellikle güneşli aylarda her gün şampuanlama önerilmiyor. Yapılması gereken saçların sadece soğuk veya ılık suyla durulanması...Buna karşın saçlarınızı ter ve kir birikmesi nedeniyle günlük olarak şampuanlamak istiyorsanız, nazik bir şampuan kullanın. Kökleri ve saç derisini iyice temizlemeye odaklanın ancak saçınızı ovalamayın.

Ekstra ısıdan kaçının

Yaz aylarında saçlar, yoğun bir şekilde güneş ışınlarına maruz kaldığı için düzleştirici ve fön gibi başka bir ısı saldırısına ihtiyaç duymaz. Bu nedenle ek ısıya maruz kalma miktarını sınırlamakta fayda var. Yine de saç kurutma makinesi kullanmak zorundaysanız düşük sıcaklıkları tercih edin hatta kurutma işlemi sırasında bir serum kullanın. Bununla birlikte yaz aylarında saçların havayla kurumasına izin vermenin en nazik seçenek olduğunu da hatırlatalım. 

Kısa süreli tedaviler mi? Neden olmasın

Kısa süreli saç tedavileri yaz aylarında saçlarınızın sağlığı için faydalı olabilir. Derinlemesine bir bakım, saçınızın nem açısından zengin ve canlı kalmasını sağlayacaktır. Öte yandan daha ucuz bir seçenek olarak bir saç kremi kullanabilir, köklere uygulayabilir ve gece boyunca saçlarınızı bir havluyla sabitleyebilirsiniz. 

Fırçalamaya ara verin

Saçları fırçalamanın her zaman ayrı bir cazibesi vardır. Bununla birlikte tüm günü güneş altında geçirdiyseniz saçlarınızı fırçalamak doğru bir tercih olmayacaktır. Zira böyle yaparak saçlarınızı kırabilirsiniz. Bunun yerine dişli bir tarak kullanarak saçlarınızdaki kırılma riskini en aza indirebilirsiniz. Hatta en iyisi gerektiğinde düğümleri ayırmak için parmaklarınızı yavaş ve nazikçe kullanmanızdır. 

Çözümü doğada arayın

Ev yapımı bir saç maskesi kullanmak saçları güneşten korumanın veya saçta oluşacak küçük hasarları tedavi etmenin en mükemmel yoludur. Bunun için 1 yumurta akı, 3 yemek kaşığı doğal yoğurt ve 3 yemek kaşığı mayonezi karıştırın. İyice durulamadan önce saçınızı yaklaşık yarım saat bu karışımla kaplayın. 

Her gün suyla temastan kaçının

Denizin ve havuzun keyfini çıkarmak muhteşemdir ama bu zevklerin saçlarınızı doğal yağlardan arındırdığını belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle saçlarınızı her gün suya batırmamaya çalışın. Bunun yerine, saçlarınızı koruyacak bir bone kullanabilir daha da kolayı başınızı suyun üzerinde tutabilirsiniz.