İdeal Saç Renginizi Nasıl Bulursunuz
image

Hayatınızda yeni arayışlara ve tecrübelere adım attığınız bir dönemde ilk akla gelendir saçların rengini değiştirmek… Ne yazık ki renk kartelasına uzun uzun bakıp karar vermek çok da doğru bir tercih olmayacaktır. Zira, ideal saç rengini belirlemek birçok kritere bağlı karmaşık bir süreç... Nasıl mı?

Saç renginizi değiştirmek istiyor ama size en uygun rengi bulmakta zorlanıyor musunuz? Her ne kadar doğru saç rengi konusunda ilk aklınıza gelen ten renginiz olsa da ne yazık ki bu, doğru saç rengini seçmenize yardımcı olmak için yeterli değil… Teninizin alt tonu, göz renginiz, saçınızın hangi tonları yansıtması gerektiği ve saç rengi hedefiniz, saç rengi kartelasından bir renk tonu seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken diğer faktörler…

Cildinizin Alt Tonunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Çoğu insan ten rengini sadece açık, orta veya koyu olarak tanımlar. Bununla birlikte, epidermisin altında gizlenen cilt katmanları, teninize “sıcak” veya “soğuk” bir renk verir. Yaygın ama yanlış bir inanış vardır: Buna göre açık ten renklerinin soğuk alt tonlara sahipken; koyu tenli kişiler sıcak alt tonlara sahiptir. Oysaki tüm ten renkleri sıcak, soğuk veya nötr tonlara sahip olabilir. Cildinizin alt tonunu öğrenebilmek için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor: 

Cildinize Bakın: Cildinizi ya iyi aydınlatılmış ya da doğal ışığa sahip bir odada ayna karşısında yakından inceleyin. Altın, sarı veya pembe, mavi tonları aramayı deneyin. Sarı tonlara sahip bir renk tonu sıcak bir alt ton anlamına gelirken; pembemsi bir renk tonu ise soğuk bir alt tona işaret eder. 

Bileklerinizi Kontrol Edin: Damarlarınızın rengine yakından bakın. Damarlarınız mavi veya mor görünüyorsa, o zaman soğuk bir alt tonunuz vardır. Damarlarınız yeşil görünüyorsa sıcak tonlusunuzdur. Hangi rengin baskın olduğuna karar veremiyorsanız nötr olabilirsiniz.

Gözlerinizi İnceleyin: Gözünüzde daha fazla mavi ve yeşil özellik varsa alt tonunuz soğuk, daha fazla kahverengi veya altın lekesi varsa alt tonunuz sıcaktır. 

Soğuksa sıcak, sıcaksa soğuk

Cildinizin alt tonunu öğrendikten gelelim doğru saç rengi seçimine… Buna göre saç rengi kartelasından cildinizin alt tonunuzu nötralize edecek bir ton seçmelisiniz. Bu şu anlama geliyor: Eğer, soğuk tonluysanız, seçtiğiniz saç renginin sıcak tonunu, sıcak tonluysanız ise saç renginin soğuk tonunu bulmanız gerekir. Nötr iseniz de hem soğuk tonlu hem de sıcak tonlu tonlar size çok yakışacağından istediğiniz saç rengini seçebilirsiniz. İşte sıcak ve soğuk cilt tonları için en iyi saç rengi tonları:

Sarı Saç Renkleri
Sıcak ten tonları için soğuk sarı saç renkleri: Şampanya sarısı, bronz, çilek sarısı

Soğuk ten tonları için sıcak sarı saç renkleri: Altın sarısı, bal sarısı, karamel, bal sarısı

Kahverengi Saç Renkleri

Sıcak ten tonları için soğuk kahverengi saç renkleri: Kül kahvesi, çikolata kahvesi, espresso, soğuk koyu kahverengi
Soğuk ten tonları için sıcak kahverengi saç renkleri: Maun, kestane, karamela kahvesi, açık altın kahverengi

Kızıl Saç Renkleri

Sıcak ten tonları için soğuk kızıl saç renkleri: Bordo, kiraz, yoğun kırmızı
Soğuk ten tonları için sıcak kızıl saç renkleri: Zencefil, bakır, kumral

Cildin Alt Tonunu Bilmek Yetmez!

Her ne kadar saç rengi seçiminde belirleyici faktör teninizin alt tonu olsa da başka kriterlerin bulunduğunu da eklememiz gerekiyor. Öncelikle saç rengi seçenekleri, siyah, kahverengi veya kırmızı kadar basit değildir. Yalnızca sarı saç rengi ağacında platin sarısı, açık kül sarısı, çilek sarısı, bej sarısı, gümüş sarısı, bal sarısı, kirli sarı ve daha fazlası bulunur ve daha seçiminizi tüm bu tonlar arasından yapabilirsiniz. Bu nedenle kafanızda soru işaretleri varsa sizin için doğru rengi öğrenmek için profesyonel bir kuaföre danışabilirsiniz. Sedat Biga Hair Studio olarak bizler uzman ekibimizle, cilt alt tonunuza, saç stilinize ve sezonun trendlerine göre sizler için en doğru saç rengini belirliyor ve saç sağlığınızı da dikkate alarak doğru rengi mükemmel bir şekilde saçlarınıza uyguluyoruz. 

Tarzınız da Önemli

Bununla birlikte tarzınızı seçmeniz de önemlidir çünkü vurgular veya düşük ışıklar, ombre veya balyaj arasındaki seçiminiz, tercih ettiğiniz son saç rengini de belirleyecektir. Piyasada farklı saç rengi tedavileri mevcuttur. Eğer bir rengi yalnızca birkaç hafta denemek istiyorsanız, yarı kalıcı saç renklerine gidin. Ancak grileri örtmek veya uzun süre saç rengini korumak istiyorsanız, kalıcı bir saç rengini tercih etmeniz gerekir. Köklerinizi saçınızın geri kalanıyla eşleştirmek için yalnızca birkaç haftada bir kök rötuşları yapmanız gerekeceğini unutmayın. 
.