Saç Kesimi Deyip Geçmeyin
image

Sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan saçlar için kadınların yapamayacağı şey yok… Saçlara uygulanan maskeler, bakım yağları ve saç serumları bu yolda harcanan emeklerden sadece birkaçı… Peki size bu amaca ulaşmada düzenli saç kesiminin de yadsınamayacak bir önemi olduğunu söylesek… Üstelik doğru ve trend bir saç kesimiyle kazanacağınız mükemmel bir görünüm de cabası… 


Uzunluk ve stil ne olursa olsun, sağlıklı saçları korumak için düzenli saç kesimi çok önemli ve bunun birkaç nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki kırılmış saç uçları... Saçlarınızı uzun bir süre kesmemeniz kırılmış saç uçlarınızı daha da belirgin hale getirir. Oysaki ince bir düzeltme bile istediğiniz uzunluğu ve stili korurken, kırılmış saç uçlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak istiyorsanız, gündeminizde aynı zamanda düzenli bir saç kesimi de olmalıdır. Zira kırık uçları ortadan kaldırmak aslında saçınızın daha uzun ve daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. 


Uzun Saçlar Daha Mı Fazla Yıpranır?

Uzun saç hasara karşı daha savunmasızdır. İşte “doğru” olarak bilinen bir yanlış… Oysaki uzun saç ve hasar arasında herhangi bir ilişki bulunmaz. Saçlar her uzunlukta zarar görebilir ve buna neden olanlar arasında çoğunlukla stres, kuruluk ve ısı hasarı bulunur. Özellikle ısı hasarının neden olduğu sorunlarla mücadele etmek için, ısı cihazlarını kullanmadan önce bir termal koruyucu sprey uygulayabilir ve düzenli olarak saçlarınızı kestirebilirsiniz. Bu saçınızı onarmaya yardımcı olacağı gibi size daha temiz ve daha hafif bir his de verecektir.

Tarz Değişikliği İyidir!

Saçlarınızı kestirmek veya düzeltmek için başka bir neden de genel görünümünüzdür. Kuaför salonundan çıktıktan sonra yaşadığınız ferahlık hissi, kendinize olan güveninizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Canlandırıcı bir kesim sonrası saçınız daha kolay şekle girecek ve korunacaktır. Özellikle kıvrılmaya eğilimli saçları olanlar için, düzenli kesimlerin bu dalgalı görünümü önlemeye yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Tabii, tarzınızı arada bir değiştirmenin eğlenceli olabileceği fikrini de unutmamak lazım... 

Yüz Şekli, Saç Kesiminde Göz Ardı Edilmemelidir

Saç stilinde değişiklik isteği birçok kişide farklılık gösterir. Uzun saç, kısa saç, orta boy saç, katlı saç kesimi, perçemli saç kesimi, yeni moda saç kesimi, trend saç kesimi ve daha onlarcası… Saç kesim stilleri tasarlanırken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur ki bunların başında kişinin yüz şekli ilk sıradadır. Oval, kare, üçgen ve prizma şekli olarak dörde ayrılan yüz şekillerine göre belirlenecek saç kesimleriniz sayesinde hem yüzünüzü ve saçlarınızı daha havalı gösterebilir hem de yüz hatlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. 

Oval Yüzler

Oval yüzler genelde geniş yanaklı insanlarda oluştuğu için yuvarlak duygusu hissi verebilir bu sebeple yuvarlak yüz olarak da anılır. Bu yüz şekli için saç kesimlerinin genel olarak yüze yakın çerçevede uzun tutulması tercih edilir. Bu yüz şeklini taşıyan kişiler çoğunlukla düz saçlar kullanmak istedikleri için sürekli olarak saçlarını düzleştirmeye çalışır ve bu şekilde mutlu olurlar. Onlar için yanaklarının az da olsa kapatılması iyi hissetmelerinde önemli rol oynar. Oval yüzlerde düz saçlar yuvarlak çizgileri kırdığı için yüz liflerinin daha uzun görünmesini sağlar ve yüz şeklinde onlar için memnun edici bir değişim oluşturur.

Kare Yüzler

Kare yüz şekline sahip olan insanlar çene kemiklerinde belirgin çizgileri olan genelde geniş alınlara sahip kişilerdir. Alın bölgelerinde katlı kısa saçlar, yüzlerini küçülterek daha minyon bir görünüme kavuşmalarını sağlar. Öte yandan perçem kestirmeleri çene kemiklerini güçlü göstereceğinden sert bir görünüm almalarına neden olabilir. Bundan kaçınmasının yolu ise hafif dalgalı saçlar kullanmalarıdır ki böylece yüzlerindeki düz çizgi yumuşar ve daha yumuşak bir ifadeye bürünürler. 

Üçgen Yüzler

Üçgen yüz şekli denildiğinde akla, geniş alınlı, ince ve uzun bir çeneye sahip olan yüz şekilleri gelir. Bu yüz şekillerine sahip olanlar topuz, at kuyruğu, perçem gibi yüzü ön plana çıkartacak iddialı modeller kullanmaktan çekinmezler. Uzun saçları sever ve kendilerini saçlarıyla güvende hissederler, öte yandan savura savura yürüyecekleri saçları yoksa kendilerine hayatı çekilmez hale getirebilirler. İşte bu nedenle kısa saç kesimleri, usta bir elden çıkmayacaksa uzak durmaları gereken bir tercih olmalıdır.  

Prizma Yüzler

Prizma şeklinde yüz yapısı, katlı saç kesimlerine ve kısa saçlara yatkındır. Küt saçlar ise elmacık kemikleri belirgin şekilde çıkık olan bu yüz şekli için oldukça riskli olacaktır. Eğer elmacık kemiklerinden memnun değillerse yüzlerine yakın yerlerde katlar kullanmaları elmacık kemiklerini daha az görünür yapacaktır. Öte yandan elmacık kemiklerini seven prizma yüzler, yüzlerine yakın yerlerde renklendirme yaptırabilirler.

Sedat Biga Hair Studio olarak bizler de uzman ekibimizle, yüz şeklinize en uygun saç stilinizi sezonun en trend kesim stilleriyle güncelliyor ve sizler için en doğru ve en modern tarzı yaratıyoruz.