Saç Neden Dökülür, Nasıl Önlenir?
image

Genetik faktörler, çevresel şartlar, beslenme, stres… Saç dökülmesinin birçok nedeni var. Günlük 50 ila 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilse de kopan tellerin yerini yenisinin almaması, zamanla dökülen tellerin artması ya da ani saç dökülmeleri bir soruna işaret ediyor olabilir. 

Bu yüzden “Saç neden dökülür?” sorusunun yanıtı, saç dökülmesinin altında yatan nedenleri belirleme ve uygun bir çözüm elde etme yolunda fazlasıyla önemli. 

Saç neden dökülür?

•    Saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal faktörler. Erkek tipi kelleşmede saçların ön hat denilen üst bölgesinde seyrelme ve dökülmeler görülürken; kadınlarda ise her bölgede aynı anda dökülmelere rastlanabiliyor. 

•    Bedendeki hormonal değişimler, saç dökülmelerinde kayda değer bir etkiye sahip. Hamilelik, doğum, menopoz gibi vücudun hormon dengesinin değiştiği dönemler, saç tellerinin normalden daha fazla dökülmesine sebebiyet verebiliyor. 

•    Beslenme, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi açısından oldukça önemli. Nitekim kandaki B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minerallerin eksik olması saçların beslenememesine ve dökülmesine neden olabiliyor. 

•    Fiziksel ya da duygusal bir şok, gözle görülür ölçüde saç dökülmesini tetikleyebiliyor. Aşırı kilo kaybı, yakın çevreden birinin kaybedilmesi, yüksek ateş ya da stres faktörleri de saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında. 

•    Kanser, yüksek tansiyon, depresyon ve kalp hastalıklarına yönelik olarak kullanılan birtakım ilaçların yan etkileri, saç dökülmesi şeklinde kendini gösterebiliyor. 

•    Tiroid hastalığı, saçkıran ya da liken planus gibi çeşitli deri hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumları içeriyor. 

Yeniden büyüme mümkün mü?

Saç dökülmesi çözümü olmayan bir problem değil. Yalnızca saç dökülmesine neden olan faktörlerin çeşitliliği göz önüne alındığında buna bağlı olarak çözüm önerileri de değişkenlik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse stres nedeniyle görülen saç dökülmesi, strese neden olan koşulların ortadan kalkmasıyla birlikte durabiliyor ve 6-9 ay içerisinde normal dolgunluğuna ulaşabiliyor. Benzer şekilde saç dökülmesi sebebine bağlı olarak saç bakım şeklini değiştirmek de saç tellerinin güçlenmesini ve yeniden uzamasını sağlayabiliyor. 

Saç dökülmesine ne iyi gelir?  

Saç dökülmesine karşı beslenme düzenini değiştirmek kayda değer bir etki yaratabilir. Çiğ sebze tüketimi, protein ve A vitamini ağırlıklı besinlerin tercih edilmesi, çeşitli gıda takviyeleri saçların güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. 

Uyku düzeninin korunması, stres faktörlerinden mümkün mertebe uzak kalınması ve saçları yıpratan perma gibi çeşitli işlemlerden ziyade çok daha hassas saç şekillendirme yöntemlerinden yararlanılması, saç dökülmesine karşı gözle görülür bir etki yaratıyor. 

Saç bakımı için tercih edilen ürünlerin saç dökülmesine karşı etkili ürünler arasında tercih edilmesi de bir hayli önemli. Şampuan, saç kremi, saç bakım shotları… Saç dökülmesini önleyici nitelikteki ürünlerle başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. 

Saç ve saç bakımı için kişiselleştirilebilir çözümler sunan Concept Beauty; saç dökülmesine karşı oldukça etkili ürün yelpazesiyle dikkat çekiyor. Dökülme Önleyici Saç Bakım Seti, Keratinli ve Yoğun Dökülme Önleyici Saç Bakım Seti ve Yapılandırıcı ve Yoğun Dökülme Önleyici Saç Bakım Seti gibi birçok çözüm önerisiyle saç yoğunluğunun arttırılmasına katkı sağlarken, yoğun ve hızlı dökülmelerinin azaltılmasına da destek oluyor. 

Banyodan çıkarken, saç fırçasında biriken ya da yastığınızda fark edilen saç telleriyle artık vedalaşabilirsiniz. Concept Beauty, güçlü ve dolgun saçlar için her zaman yanınızda.